Marit Løfaldli og Ronny Kjøsen er to av musikerne som deltar på arrangementet i Torshall

Kultur og bygdautvikling i Torshall

Torsdag 3. april får Torshall i Rindal storfint besøk spellemennene Øystein Rudi frå Sør-Fron (fele), Ronny Kjøsen (trekkspel) og Marit Løfaldli (sang). Øystein Rudi har vunnet Spelemannsprisen tre ganger i klassen folkemusikk. Dette skriver Ronny Kjøsen i en pressemelding mandag.

Publisert Sist oppdatert

(Rettelse: Professor emeritus Reidar Almås blir ikke med på arrangementet.)

Øystein Rudi har vunnet Spelemannsprisen tre ganger i klassen folkemusikk.
Ronny Kjøsen er vel kjent som allsidig musiker, komponist, arrangør og forteller, og driver som kulturarbeider i firmaet Kultursmia på garden Trøa i Bokten. Han brenner spesielt for folkemusikken i Trøndelag og er plateaktuell med “Trø, Ingeborg, trø!”, en hyllest til trøorgelspilleren Ingeborg Almås (1912-2006) fra Selbu. 

Det blir en kveld med musikk og fortelling om hvordan kultur, sang og musikk kan bidra til bygdeutvikling. Øystein Rudi er kjent som eier og driver av Rudi kulturgard sammen med kona Nina. Som vertskap på Rudi Gard har de mottatt Oppland fylkes kulturpris, kulturprisen i Sør-Fron, kulturprisen for Gudbrandsdalen, Bygdeturismeprisen og Storegutprisen. Øystein vil fortelle om hvordan Gudbrandsdalen har blitt utvikla til et skatta reisemål for de som vil oppleve musikk og teater, lokal mat og tradisjonell byggeskikk i et ikonisk kulturlandskap.

I prosjekt som «Låvende saker», «Gardimellom», den nyskapende folkemusikkgruppa «Kvarts» og som direktør for Gudbrandsdalsmusea (2019-2024) har Øystein Rudi vært med og utvikla samarbeidet rundt Gudbrandsdalens satsing på kultur og reiseliv fra åra før OL på Lillehammer og fram til den høye statusen opplevelsesnæringene har i Gudbrands gamle dal i dag.

Spørsmål som blir tatt opp i samtalen denne kvelden er:

* Hvordan søke gammelt for å skape nytt?

* Hvorfor må noe forandres, dersom ikke alt skal forandres?

* Hvordan dra i lag og gjøre hverandre gode?

Linker til aktuelle nettsider om aktørene:

Øystein Rudi

https://www.rudigard.no

Ronny Kjøsen

https://www.kultursmia.no

Powered by Labrador CMS